Contenu de l'Article


Contenu de l'Article

Print this article   Email this to a friend

Presse

L'Internationale Socialiste dans la PresseJuin 2013Albanie
Soutien de l'IS pour la coalition menée par Edi Rama, SPA, lors des élections de 2013, 23 Juin


Ayala: Moment i jashtëzakonshëm për vendin dhe Evropën. Rama: Populli vendim për hapjen e një epoke të re si në ’92


Channel 1, 25 Juin 2013


Ayala : "Un moment extraordinaire pour le pays et l'Europe"
Rama : "La décision d'ouvrir une nouvelle ère, comme en 92
"
Kreu i PS-së, Edi Rama në një konferencë për mediat sot nga selia e PS-së, ka dalë së bashku me sekterarin e Internacionales Socialiste, Luis Ajala. Në fjalën e tij Ajala tha se ky është një “moment... lire la suite

Leader of the Socialist Party is congratulated by the general secretary of Socialist International

Independent Balkan News Agency, 25 Juin 2013
The leader of the Socialist Party, Edi Rama delivered a press conference today along with the general secretary of the Socialist International, Luis Ayala, where he said, “the Albanian people have taken a solemn decision in order to end a chapter and start a new one like in 1992... lire la suite

Sieg der Sozialisten 'Victoire des socialistes'Die Opposition hat die Parlamentswahl in Albanien klar gewonnen

Taz.de, 25 Juin 2013

Nach der von Gewalt überschatteten Wahl in Albanien zeichnet sich ein überraschend klarer Sieg der oppositionellen Sozialisten ab. Bei Auszählung von drei Vierteln der Stimmen lag das Bündnis des... lire la suite

 VIDEOS:Edi Rama dhe Ayala i IS, për fitoren e të majtës
Agjencia Noa, 25 Juin 2013
Ayala e Rama:Fitore e Shqipërisë, tani presim të njihet rezultati
Shqiptarja, 25 Juin 2013
Kryetari i PS-së sëbashku me Sekretarin e Përgjithshëm të Internacionales Socialiste, Luis Ayala, kanë përshëndetur sëbashku, fitoren e së majtës në Shqipëri në një konferencë për shtyp. Ata kanë... lire la suite

Rama-Ayala: Losers should accept the result
Albanian Screen TV, 25 Juin 2013
The Socialist Party leader, Edi Rama, reiterated the appeal addressed to the DP leader, Sali Berisha, to accept loss. In a joint press conference with Luis Ayala, the secretary general of the Socialist... lire la suite

Rama – Ajala: Tani fillon një epokë e re për Shqipërinë
Civitas online, 25 Juin 2013
Kryetari i Parisë Socialiste Edi Rama së bashku me sekretarin e Internacionales Socialiste Evropiane Luis Ajala kanë dalë përpara mediave për të folur për rezultatin e deritanishëm të zgjedhjeve. Sipas Ajalës... lire la suite

Rama: Sovrani vendosi hapjen e një epoke të re si në vitin ’92. Kundërshtari të pranojë humbjen


Panorama, 25 Juin 2013
TIRANE- Kreu i PS-se, Edi Rama ne te paren konference per mediat per diten e sotme nga selia e PS-se, ka dale se bashku me sekretarin e Internacionales Socialiste, Luis Ajala...lire la suite

Rama-Ayala: Berisha të pranojë humbjen, fitoi Shqipëria e democracia
IDEA 25 Juin 2013
Edi Rama doli sërish sot nga selia rozë në mes të brohoritjeve të simpatizantëve të majtë duke i bërë thirrje Sali Berishës që të pranojë rezultatin e zgjedhjeve...lire la suite

Kreu i PS-së Rama: Fitorja e së majtës, e thellë. Bregu: Diferenca po ngushtohet
Standard, 25 Juin 2013
Në ditën e parë postzgjedhore, kreu socialist Edi Rama shpalli dje fitoren e koalicionit të majtë, duke kërkuar njëkohësisht respektimin e votës së çdo shqiptari deri... lire la suite

Luis Ajala: Bashkimi i së majtës, vizion të ri. Rama: U hap një epokë e re si në 92-in
Ora News, 25 Juin 2013
Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp me Sekretarin e Përgjithshëm të Internacionales Socialiste, Luis Ajala... lire la suite

Ayala në Tiranë për të uruar i pari Ramën
Time, 24 Juin 2013
Sekretari i Përgjithshëm i Internacionales Socialiste, Luis Ayala, ishte i pranishëm sot në Tiranë, ndoshta për të përgëzuar personalisht Edi Ramën si kryeministrin e ri të Shqipërisë... lire la suite

Rama: Berisha të pranojë humbjen. Në zgjedhje fitoi Shqipëria, Kryesocialisti në një konferencë me sekretarin e Internacionales Socialist, Ayala
ABC News, 25 Juin 2013
Në një konferencë të përbashkët me sekretarin e Përgjithshëm i Internacionales Socialiste Luis Ayala, kryetari i partisë Socialiste Edi Rama i ka bërë sërish thirrje kreut të Partisë Demokratike Sali... lire la suite

Rama: Berisha të pranojë humbjen. Në zgjedhje fitoi Shqipëria

Bota Sot, 25 Juin 2013
Kryesocialisti në një konferencë me sekretarin e Internacionales Socialist, Ayala. Në një konferencë të përbashkët me sekretarin e Përgjithshëm i Internacionales Socialiste Luis Ayala, kryetari... lire la suite

Ayala: Presim që Berisha të njohë rezultatin. Rama: Shqiptarët mbyllën një epokë, si në 1992
Albanian News Agency, Albpress, 25 Juin 2013
Nën brohoritjet për fitore në zgjedhjet e 23 Qershorit të disa mbështetësve dhe simpatizantëve të Partisë Socialiste, Sekretari i Përgjithshëm i Internacionale Socialiste Luis Ayala apeloi nga selia... lire la suite

 


Georgie


Réunion du Comité pour la CEI, le Caucase et la Mer noire de l’Internationale Socialiste,
Tbilisi, 3-4 JuinSocialist International expresses worries over rise in ‘authoritarianism’ in Turkey

Hurriyet Daily News, 4 Juin 2013
A committee from the Socialist International has expressed its worries over the rise of authoritarianism in Turkey, as well as its concerns about the "disproportionate and excessive use of force" by police... lire la suite


The sitting of the Socialist International Committee on Caucasus and CIS
Parliament of Georgia, 3 Juin 2013

INTERNATIONALE SOCIALISTE, PO BOX 67973, LONDRES, SW4 4DU, UNITED KINGDOM
T: (44 20) 7627 4449 T: (44) 7825 149 076 E: Socialist International